Debata

Autor: Anna Kania
Szkoła: Szkoła Podstawowa nr 3 w Żorach, Żory
Obszary edukacyjny: Języki obce

Ponieważ większość moich lekcji opiera się na pracy z tablica multimedialną, zaangażowałam swoich uczniów w tworzenie tematycznych prezentacji multimedialnych, które potem wykorzystywane są na lekcjach angielskiego. Działając w ten sposób mobilizuję swoich podopiecznych do większego zaangażowania w tematykę lekcyjną oraz uczę prawidłowego korzystania ze źródeł informacji. Aby zadania uczniów zostały wykonane poprawnie opracowane zostały następujące zasady korzystania z TIK:

- uczniowie nie kopiują pracy innych osób i nie podpisują ich jako swoich własnych

- korzystająć z opracowań innych osób zawsze podają źródło informacji

- uczniowie kontaktują się z nauczycielem za pomocą maila

- uczniowie nie korzystają z niedozwolonych stroin internetowych

- uczniowie posiadaja programy antywirusowe

- uczniowie nie wchodzą na podejrzane strony internetowe

- prace uczniów wykorzystywane są na lekcjach języka angielskiego za ich zgodą

20 grudnia odbyła się debtata szkolna, przed którą na spotkaniach z uczniami zostały przygotowane sugerowane zasady wspólnego kodeksu. Zostały one odczytane przez naszą grupę na początku spotkania ( np: nie rozpowszechniamy danych osobowych, jesteśmy ostrożni podczas dokonywania zakupów internetowych- zawsze pytamy rodziców o zgodę, nie korzystamy z cudzych tekstów, podajemy linki stron, z których korzystamy przygotowując prezentacje). Przedstawiciele poszczególnych zespołów, również naszego, proponowali i sugerowali sposoby wykorzystania TIK, nie tylko na zajęciach szkolnych, ale również podczas korzystania z komputera w domu. Pod koniec spotkania sformuowane zostały wnioski końcowe, wsród których znalazły się sugestie naszej grupy. Najaktywniejsi uczniowie zostlai nagrodzeni plakietkami z logo TIK.