Debata

Autor: Agnieszka Baran
Szkoła: Szkoła Podstawowa im. płk. M. Sołtysiaka BARABASZA w Daleszycach, Daleszyce
Poziom edukacyjny: Szkoła podstawowa 4-6
Obszary edukacyjny: Matematyka


O debacie na temat Kodeksu 2.0 uczniów poinformowałam ustnie.  Debatę przeprowadziłam 7 grudnia w klasie V „c” na lekcji matematyki. Brało w niej udział 20 osób. Na wstępie przekazałam uczniom ogólną informację o idei programu SZKOŁA Z KLASĄ 2.0. Następnie odbyła się dyskusja nad sposobami wykorzystania TIK w szkole. Zaproponowałam stworzenie kodeksu TIK. Uczniowie pracowali nad nim w 6 grupach, zapisując swoje propozycje na karteczkach. Każda grupa miała do opracowania jeden z  tematów:

1. Ucz i ucz się z TIK!

2. Z informacji korzystaj samodzielnie i krytycznie.

3. Nie kradnij i nie daj się okraść!

4. Komunikujmy się!

5. Komputery pod ręką!

6. Bądź bezpieczny w sieci.

Zostały one odczytane, a następnie w trakcie kolejnej dyskusji ustalono, które zapisy zgłoszone przez uczniów powinny znaleźć się w projekcie klasowego kodeksu.

 

  1. Poszerzamy naszą wiedzę i odrabiamy prace domowe wykorzystując sprawdzone informacje z Internetu. Pamiętamy by nie kopiować treści ani ich nie rozpowszechniać co jest niezgodnie z prawem.
  2. Korzystamy z Internetu zawsze pod opieką osoby dorosłej. Komputer w domu umieszczamy w miejscu widocznym dla każdego,a nie schowany w naszym pokoju.
  3. Zwracamy uwagę na komunikaty skierowane do użytkowników Internetu. Nie oglądamy stron dla dorosłych, nie gramy w gry „Potencjalne zagrożenie”, nie otwieramy linków od nieznajomych.
  4. Komunikując się z innymi nie podajemy informacji o adresie zamieszkania, telefonie itp.  Korzystając z portali społecznościowych jesteśmy nieufni wobec innych. Pilnujemy się co piszemy i jakie zdjęcia umieszczamy.
  5. Korzystamy na lekcjach matematyki z tablicy interaktywnej i komputera z internetem.

Oto blogi moich uczniów:

1. http://blogiceo.nq.pl/wirkopk/

2. http://blogiceo.nq.pl/olusia/


 

We wtorek 18 stycznia 2011 roku odbyła się debata dotycząca kodeksu 2.0 W ramach programu "Szkoła z klasą 2.0". W dyskusji uczestniczyli uczniowie klas szóstych i piątych Szkoły Podstawowej w Daleszycach wraz z opiekunami - nauczycielami, którzy uczestniczą w programie.

Na podstawie wypracowanego wcześniej wspólnie z uczniami kodeksu 2.0 razem z uczniami: Natalką, Wiktorem i Olą zbudowaliśmy  prezentację multimedialną, w której omówiliśmy poszczególne punkty i którą urozmaiciliśmy o filmiki mówiące o bezpiecznym i nie zagrażającym innym korzystaniu z internetu oraz o wykorzystaniu tablicy interaktywnej na lekcjach..

W trakcie omawiania poszczególnych punktów zainteresowani zadawali wiele pytań dotyczących bezpiecznego korzystania z internetu, sposobu pozyskiwania darmowych programów, zasad netykiety, programów blokujących szkodliwe strony itp.

Debata przebiegała sprawnie, uczniowie z mojej klasy również z zainteresowaniem dyskutowali i zabierali głos w sprawach zawartych w Kodeksie 2.0.  Wypowiedzi uczniów klasy Vc dotyczyły najczęściej wyszukiwania materiałów w celu przygotowania się do lekcji i prac domowych.

Zwracali uwagę na fakt podawania koniecznie autorów tekstów, które kopiujemy. Stwierdzili, że wiadomości od nieznajomych mogą zawierać wirusy. Zakomunikowali również, że nie korzystamy z gier opatrzonych hasłem"potencjalne zagrożenie".

Moi uczniowie obiecali korzystać z internetu tylko pod nadzorem dorosłego. Powiedzieli, że będą korzystać z komunikatorów i portali społecznościowych nie szkodząc nikomu i absolutnie nie będą umieszczać zdjęć i filmów z wizerunkiem innych osób bez ich zgody.

 

Debata szkolna była żywa i przyniosła uczniom wiele ważnych informacji o umiejętnym i nieszkodliwym korzystaniu z internetu. Uzmysłowiła im,że nie są bezkarni oraz że treści umieszczone w sieci nie znikają i można zawsze je odtworzyć nawet po wcześniejszym usunięciu. I że ściąganie muzyki, filmów czy programów bez zgody autora jest kradzieżą.

Podsumowując  uczniowie stwierdzili, że internet jest skarbnicą wiedzy i dużą pomocą lecz trzeba umieć z niego korzystać.

Uczniowie zatwierdzili wcześniej zebrane hasła po debatach klasowych i podali nowe pomysły dzięki którym powstał Kodeks 2.0.

1. Używamy Internetu do poszerzenia wiedzy zdobytej na zajęciach lub też jako pomoc do przygotowania  prac domowych lub referatów.

               

2. Nie kopiujemy tekstów z Internetu udając, że sami je napisaliśmy. Jeśli je wykorzystujemy, to zawsze zaznaczamy kto jest jego autorem i jakie jest źródło materiału.

 

3. Nie rozpowszechniamy materiałów internetowych bez zgody autora.

 

4. Korzystamy tylko z tych materiałów w sieci, które są legalne. Nie ściągamy filmów

i muzyki, jeśli nie mamy do tego uprawnień.

 

5. W szkole z Internetu korzystamy tylko za zgodą nauczyciela, w domu najlepiej

w obecności dorosłych.

 

6. Nie gramy w gry komputerowe opatrzone informacją: \"Potencjalne zagrożenie\".

 

7. Stosujemy na komputerze programy, które blokują strony zawierające szkodliwe treści (pornografia, hazard).

 

8. Poruszamy się po forach internetowych bądź portalach społecznościowych nigdy nikogo nie obrażając i nie używając wulgaryzmów.

 

9. Pamiętamy, że pliki (np. zdjęcia) raz umieszczone w Internecie pozostają na serwerach przez wiele lat.

 

10. Nie publikujemy wizerunku innej osoby bez jej zgody.

 

11. Nigdy nie nawiązujemy w sieci kontaktu z nieznajomymi. Nie podajemy swoich danych osobom, których nie znamy.

 

12. Nie otwieramy stron, które poleciła nam nieznana nam osoba. Mogą zawierać wirusy.

 

13. Nie podajemy nikomu swoich haseł dostępu oraz loginów. To są wiadomości poufne

i znane tylko danemu uczniowi.

 

14. Szkolne komputery wykorzystujemy do rozrywki po zajęciach lekcyjnych i pod nadzorem nauczyciela.

 

15. Wykorzystujemy tablice interaktywne na lekcjach z możliwością podłączenia do Internetu.

 

16. Nie korzystamy z telefonów komórkowych na lekcjach, a podczas przerw nie filmujemy

i nie robimy zdjęć.

 

17. Nie pozwalamy przeglądarce zapisywać naszych danych.

 


Zaloguj się