Szkolny Festiwal Nauki

Poziom edukacyjny: Ponadgimnazjalny
Obszary edukacyjny: Nauki przyrodnicze

Co planujemy?

Nasz szkolny festiwal nauki odbędzie się 2 czerwca 2009 roku. Planujemy zaprosic uczniów z Gimnazjum nr 2. Przygotowane zostana prezentacje multimedialne z tradycji naszego regionu dotyczacych ubioru, świat wielkanocnych, codziennego życia na wsi, a także przyrody naszej małej ojczyzny.

Przygotowana zaostanie regionalna książka kucharska, zielniki. Degustowane beda potrawy regionalne. Uczniowie beda mieli mozliwość poznać w jakisposób przygotowywano ozdoby do przystrojenia wiejskich chat: serwety, kwiet.

Co zrobiliśmy?

Dnia 2 kwietnia planujemy pojechać do Warsztatów Terapii Zajeciowej, gdzie zaprzyjaźniona pani Grażyna (artystka ludowa) pokaże nam jak sie przygotowuje palmy wielkanocne i pisanki.

Planujemy wizytę w siedzibie zespołu regionalnego "Roztocze", gdzie zapoanamy się ze strojami regionalnymi

Planujemy wizytę we wsi Ulów, gdzie zapoznamy się z tym jak wygladało życie na wsi lubelskiej.

W czerwcu bedzie mial miejsce Szklony Festiwal Nauki

Wszystkie zaplanowane zadania udało nam sie zrealizować.

W kwietniu udaliśmy sie do Warsztatów Terapii Zajeciowej, gdzie Pani Grażyna pokazała nam jak wykonuje się tradycyjne palmy wielkanocne. Palmy te wykonywane sś tylko z naturalnych składników- zioła, gałązki wierzby, bukszpan, barwinek.  Każdy składnik ma jakiś symbol: gałązki wierzby symbolizują palmę, którą witano Chrystusa w Niedzielę Palmowa, a także odradzające się życie. Podobne znaczenie ma barwinek i buszpan. Obowiązkowo musi się tam znaleźć trawa- trzicina- symbol biczowania, a także trawka zwana łzami Matki Boskiej.

Podczas pobytu w Grabowicy nauczyliśmy się nietypowej techniki przygotowywania pisanek- oklejanie ich bibułą

Tydzień później spotkaliśmy się z uczniami z Gimnazjum nr 2, którym przekazaliśmy nabytą wiedzę i umiejetności. Nasze spotkanie zakończyło się wspólnym wykonywaniem pisanek- drapaniem kraszanek, malowaniem farbami i oklejaniem bibułą.

W maju udaliśmy się do Ulowa. Jest to wies niedalek naszego miasta. Tam na terenie placu szkolnego znajduje sie tzw. Wiejska Chata, którą opiekuje się Pani Dyrektor szkoły i zespół "Prząśniczki". Zwiedzanie rozpoczęliśmy od czerpania wody ze studni zwanej żurawiem, która została odrestaurowania i na nowo można ją używać. Próbowaliśmy czerpac wodę ze studni i trzeba obiektywnie stwierdzic, że jest to ciężka praca- zwłaszcza noszenie wiader na nosidłach sprawiało nam sporo trudności.

Nastepnie panie pokazły nam jak przygotowywano płótno, z którego robione były ubrania. Uczniowie dowiedzieli się, że len po wyrwaniu rzem z korzeniami suszono przez 2- 3 tygodnie na dworze. Następnie rozpoczynano obróbkę na międlicy, dalszy etap to trójniak, grzebień do czesania lnu, kołowrotek na którym powstawała nitka, z której wyrabiano lniane płotno.

Mogliśmy zobaczyc jak wglądało przygotowywanie mąki na żarnach.

Tam też zobaczyliśmy jak wygladało wnetrze wiejskiej chaty, która złożona była z kuchni i jednej izby.  Panie pokazały nam jak wygladało umeblowanie takiej chaty, a także ozdoby, które były wykonywane samodzielnie.

Mieliśmy okazję spróbować tadycyjnych potraw tj. kaszy gryczanej z serem i śmietaną i napić sie mleka.

Rónież w maju odwiedziliśmy siedzibę zespołu regiolanlego "Roztocze". Pani opiekujaca się tym miejscem pokazała nam stroje w jakie ubierali się mieszkańcy naszego regionu. Poznaliśmy strój tomaszowski, biłgorajski, lubartowski i krzczonowski. Dowiedzieliśmy sie rówież jak mieszkańcy wsi ubierali się codziennie, a jak w dni świateczne. Pani Agata opowiedziała nam także jak wyglądało wesele na wsi lubelskiej, a także pokazała nam stroje przeznaczone na te uroczystość.

Te wszystkie spotkania były dla nas żywą lekcją tradycjii.

Co się wydarzyło na naszym festiwalu?

Nasz festiwal miał miejsce 2 czerwca 2009 roku. Oprócz uczniów naszej szkoły brali w nim udział uczniowie Gimnazjum nr 2.

Nasza grupa przygotowała: