Szkolny Festiwal Nauki

Szkoła: Szkoła Podstawowa nr 1, Sosnowiec
Obszary edukacyjny: Humanistyka

Co planujemy?

W świecie Zofii i Małego Księcia - program zajęć filozoficzno - polonistycznych dla uczniów klas piątych i szóstych.

Tematyka spotkań:

1. Skąd przyszliśmy? - panel dyskusyjny

2. Myślę, więc jestem młodym filozofem. - panel dyskusyjny + warsztaty

3. Mityczne spotkania trzeciego stopnia - warsztaty

4. Rozmowy przy okrągłym stole z filozofami ( Demokryt, Sokrates, Platon, Arystoteles ) - panel dyskusyjny

5. Konferencja prasowa z Kartezjuszem i Spinozą. - panel dyskusyjny

6. Świat według Małego Księcia. - warsztaty

7. Niekończąca się opowieść z Małym Księciem. - panel dyskusyjny

8. Podróże z Małym Księciem. - warsztaty

9. Festiwal Nauki.

Co zrobiliśmy?

W naszym projekcie wykorzystaliśmy niektóre rozdziały z książki Josteina Gaardera pt. Świat Zofii- ( OGRÓD EDENU, CYLINDER, MITY, DEMOKRYT, SOKRATES, ATENY, PLATON, ARYSTOTELES, KARTEZJUSZ, SPINOZA ) oraz Małego Księcia. Dzięki tym lekturom, licznym dyskusjom uczyliśmy się zadawać trudne i czasem „ nietypowe”, a nawet kłopotliwe pytania. Otaczający nas świat okazał się bardziej bliski, namacalny i zrozumiały. Podczas warsztatów próbowaliśmy również – w miarę naszych możliwości - odpowiadać na skomplikowane pytania dotyczące powstania świata itp. Dzięki tym zajęciom nauczyliśmy się dyskutować, słuchać swoich oponentów, wygłaszać minireferaty. Napisaliśmy również dwie miniksiążeczki – w pierwszej zamieściliśmy swoje przemyślenia, aforyzmy na temat otaczającego nas świata, ludzi, naszych przyjaciół itp. Druga to – ALFABET PRZYJACIELA.Ostatnie warsztaty były inspiracją do powstania gry planszowej PODRÓŻE Z MAŁYM KSIĘCIEM.

Co się wydarzyło na naszym festiwalu?

Festiwal Nauki w naszej szkole odbył się 1 czerwca i przebiegał pod hasłem W ŚWIECIE ZOFII I MAŁEGO KSIĘCIA. Z tej okazji uczniowie biorący udział w projekcie mogli pochwalić się swoimi osiągnięciami. W bibliotece szkolnej można było obejrzeć ich „ dzieła” – miniksiążeczki, ciekawe prace z warsztatów oraz grę planszową. Dla uczniów klas piątych i szóstych zorganizowano warsztaty pt. PODRÓŻE Z MAŁYM KSIĘCIEM. Festiwal ten bardzo podobał się uczniom i z tego powodu postanowiliśmy go powtórzyć pod koniec września. Będzie on przebiegał pod hasłem FESTIWAL NAUKI NA BIS. Oprócz warsztatów odbędą się trzy konkursy: FILOZOFICZNE DYKTANDO, literacko – filozoficzny W POSZUKIWANIU PLANETY B – 612 oraz plastyczny.