""Będę... Rolnikiem"-czyli poszukiwanie matematyki w wybranych zawodach"


Autor: Monika Staruzik
Szkoła: Gimnazjum im.Marszałka Józefa Piłsudskiego w Mokobodach, Mokobody
Poziom edukacyjny: Gimnazjum
Obszary edukacyjny: Matematyka

Słowa kluczowe: Gimnazjum, fizyka, Matematyka, matematyka zawody, zastosowanie matematyki, dowcipy, ciekawostki, prezentacje multimedialne, komedia, zadanie-problem,


Co planujemy?

Dla trzecioklasistów z gimnazjum to już ostatni dzwonek, żeby wybrać przyszłą szkołę. Udział w projekcie o przewrotnym tytule ""Będę... Rolnikiem"-czyli poszukiwanie matematyki w wybranych zawodach", z pewnością choć trochę pozwoli im poznać kilka wybranych zawodów, o których mieli zebrać "garś" informacji. Zarówno tych poważnych (jak np. jaki jest zakres obowiązków, szkoła o danym profilu w okolicy) jak i mniej poważnych (typu ciekawostki i dowcipy).

Podczas SFN planujemy przedstawić wyniki ankiety dotyczącej preferencji naszych gimnazjalistów co do szkoły ponadgimnazjalnej; przyszłego wykonywanego zawodu; przedstawimy najciekawsze prezentacje multimedialne o zawodach; zaprezentujemy zadania-problemy matematyczne, z którymi mieli zmierzyć się uczestnicy projektu; przedstawimy zadania przygotowane przez uczniów. Nie zabraknie również wesołego podsumowania różnych zawodów, czyli komedii "Witamy w Lubczykowie"


Co zrobiliśmy?

1. Planujemy pracę w projekcie. Wspólnie ustalamy harmonogram prac, przydział zadań i obowiązków, kryteria oceny oraz inne dokumenty, które usprawnią nasze prace.

 2. Scenariusz już gotowy! Razem z uczennicami stworzyłyśmy komedię "Witamy w Lubczykowie". Teraz pora na próby. Aktorzy do pracy!

3. A na próbach było tak: (obejrzyj zdjęcia)

4. Materiały zawierające charakterystykę zawodów, wykaz szkół w okolicy, ciekawostki i dowcipy zebrane. Uczniowie tworzą prezentacje. Wyniki zaskoczyły mnie samą.

5. Chłopcy opracowują krótkie pytania do ankiety dotyczącej wyboru szkoły i przyszłego zawodu. Przeprowadzają je wśród naszych gimnazjalistów.

6. Dziewczęta przygotowują plakaty promujące projekt oraz zaproszenia dla gości.

7. Pełną parą idą przygotowania do prezentacji projektu. Nawet po egzaminie uczniowie zostają, żeby przećwiczyć role.

8. Oprócz rozwiązywania ułożonych przeze mnie zadań, uczniowie sami "szukają matematyki w wybranych zawodach"-wymyślając zadania matematyczne. Fajnie, że mój pomysł o Macieju i starej Maciejowej Im też się podoba. :D

9. Dekoracje gotowe. Michał z brygadą stanął na wysokości zadania. Już ostatnie szlify i już za chwileczkę, już za momencik...

10. 12.05.2009, godzina 13.00 Przedstawienie czas zacząć. Zapraszamy!

 


Co się wydarzyło na naszym festiwalu?

 

"12 maja 2009 roku w Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Mokobodach odbył się Szkolny Festiwal Nauki poświęcony prezentacji wyników przeprowadzonego przez p. Monikę Staruzik oraz 33 uczniów klas trzecich i drugich projektu edukacyjnego- „”Będę... Rolnikiem!- czyli poszukiwanie matematyki w wybranych zwodach.”

Podczas tej prezentacji wszyscy zgromadzeni (Pani Wójt- Iwona Księżopolska, Pani Dyrektor gimnazjum- Teresa Księżopolska, Rodzice, Grono Pedagogiczne, Pracownicy Administracji i Obsługi oraz uczniowie) zapoznali się z: wynikami ankiety, dotyczącej preferencji zawodowych uczniów oraz rodzaju szkoły, do której wybraliby się w danym momencie ankietowani; najciekawszymi prezentacjami multimedialnymi o pszczelarzu, farmaceucie i informatyku; poznali również zadania- problemy, które mieli do rozwiązania uczestnicy projektu. Na koniec wszyscy zaśmiewali się do łez podczas komedii- „Witamy w Lubczykowie”.

Pani Staruzik podziękowała w sposób szczególny klasie 3c, która stanowiła najliczniejsze grono wśród uczestników projektu. Nadmienić należy, że to Ich odwieczne pytanie: „A po co ja się tego uczę w gimnazjum? Przecież zostanę rolnikiem!” było inspiracją do przeprowadzenia całego projektu.

Pani dyrektor podziękowała uczestnikom projektu, wskazała na aspekt wychowawczy całego przedsięwzięcia.

Miło nam było gościć wszystkich zebranych, ale szczególnie ukłony składamy dla przybyłych rodziców, którzy doceniają trud i wysiłek swoich dzieci..."

Kiedy piszę te słowa klasy 3c już nie ma w naszej szkole. Nie ma tych, którzy dawali mi siłę i chęć do działania... Dla Nich i z Nimi.

Ale w następnym roku szkolnym z kolejnymi klasami zamierzam przeprowadzić całkiem inny projekt edukacyjny. Myślę, że 3c wyjątkowo w dniu prezentacji projektu, pójdzie na wagary, żeby zobaczyć co nowego wymyśliłam...

 


Zaloguj się