Dzień Bezpiecznego Internetu


Autor: Sylwia Głowacka
Szkoła: Szkoła Podstawowa w Skalmierzycach, Skalmierzyce
Poziom edukacyjny: Szkoła podstawowa 4-6
Obszary edukacyjny: Humanistyka

Słowa kluczowe: inny, humanistyka, Internet, szkoła podstawowa 4-6,


Co planujemy?

Temat: Dzień Bezpiecznego Internetu

 

Termin realizacji: 02.02. – 10.02.2009r

 

Odbiorcy: społeczność uczniowska i rodzicielska Szkoły Podstawowej w Skalmierzycach,

 

Główny cel:

  1. Inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych,
  2. Zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie,
  3. Nagłośnienie tematu bezpieczeństwa online.

Harmonogram działań:


Co zrobiliśmy?

W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu nasza szkoła zrealizowała w dniach 02.02. – 10.02.2009r. następujące zadania:

  1. Przeprowadzono: dwugodzinne zajęcia edukacyjne "W krainie sieciaków i sieciuchów", zorganizowane w ramach lekcji informatyki oraz warsztaty edukacyjne „Bezpieczeństwo w Internecie”, zorganizowane w ramach zajęć świetlicowych. Wykorzystano wówczas  materiały ze strony dzieckowsieci.pl i sieciaki.pl. Zaproponowane formy pracy (prezentacje multimedialne, prezentacja animacji kreskówkowej, praca w grupach, burze mózgów, dyskusje oraz elementy dramy) spotkały się z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczniów, którzy, aktywnie i twórczo uczestnicząc w zajęciach i zabawach, zaznajomili się z tematyką zagrożeń internetowych, poznali, ale również wypracowali własne  zasady bezpiecznego poruszania się po Sieci, wysłuchali pogadanek pod hasłem „Bezpieczny Internet”.
  2. Zorganizowano również kampanię informacyjną "Bezpieczeństwo w Internecie" w postaci plakatów i gazetek ściennych.
  3. Umieszczono na szkolnej stronie internetowej informacje o obchodach DBI i stworzono osobną zakładkę dla dzieci i rodziców „Bezpieczny Internet.”

Co się wydarzyło na naszym festiwalu?

10 lutego obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Uczniowie ochoczo podjęli się  realizacji różnorodnych zadań związanych z tym dniem (samodzielnie opracowali scenki, przygotowali się do ich odegrania, ponadto uczeń klasy VI - Marcin Sójka przygotował prezentację multimedialną "Sieciakowe Zasady"). Na spotkaniu ze społecznością szkolną podsumowaliśmy wszystkie podjęte wcześniej działania, a reprezentanci poszczególnych klas zaprezentowali scenki propagujące zasady bezpiecznego poruszania się po Internecie (przypomniano o tym, aby nigdy nie podawać swoich danych osobowych, nie ufać osobom poznanym w Sieci i zabezpieczać swój komputer). 


Zaloguj się