Planowanie projektu

• Tematem projektu i działań związanych z nim jest Maria Skłodowska - Curii. Pomysł na projekt powstał po tym jak 3 grudnia 2010 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie. Planowany przez mgr T. Szweda projekt zaczął przybierać formę interdyscyplinarną, do realizacji którego chciało włączyć się kilku nauczycieli, w tym i ja. Dlatego do realizacj jego przystąpiliśmy dopiero w roku szkolnym 2011/2012
  • Projekt realizuje grupa uczniów z kilkoma nauczycielami. Prezentaja całego projektu odbędzie się 13 czerwca. W ramach prezentacji odbędzie się prezentacja filmów, doświadczenia chemiczne. Będą przeplatać się wątki naukowe i rodzinne polskiej nobliski.
  • Celem projektu jest rozwijanie pasji i determinacji w działaniu u czniów naszej szkoły.
  • Całość zrealizowanego projektu chcemy przedstawić na blogu, który prowadzić będzie uczeń naszej szkoły.
  • Będę odpowiedzialna za utworzenie i przedstawienie projektu na blogu. Część projektu, za który czuję się odpowiedzialna nie będzie oceniana.

Realizacja projektu

Na chwilę obecną jesteśmy w trakcie organizacji przewidzianego na 13 czerwca festiwalu projektu. Tak jak wcześniej wspomiałam przygotowujemy projekcie filmu, doświadczenia, mozliwość wymiany informacji nt. życia i dorobku naukowego Marii Skłodowskiej Curie.

Udało się wreszcie uruchomić bloga SMS. Jego adres to blogiceo.nq.pl/mariac2.

Podsumowanie projektu

Szkolny Festiwal 2.0, który był realizacją projektu, odbył się 14 czerwca 2012.

Opis przygotowań do Szkolnego Festiwalu, można zobaczyć na blogu naszego projektu.

Adres blogu: blogiceo.nq.pl/mariasc2

Był to bardzo aktywny dzień. Festiwal był połączeniem dnia projektów gimnazjalnych, projektu Młody Obywatel oraz naszego Szkoła z Klasą 2.0

W projekcie szkoła 2.0 dominowała Maria Skłodowska – Curie. Grupa Tomka Kowalskiego przygotowała film – naprawdę dużo pracy nad programem komputerowym

W ramach  działań TIK w szkolet filmowaliśmy imprezy np. http://www.youtube.com/watch?v=gAREYp_uDmM&feature=plcp

Judyta Florek i Klasa 2PL prezentowały dokonania, doświadczenia, historie związane z Marią Skłodowską – Curie. Projekty cechowała multimedialność.

Co do bloga

Uczniowie, którzy zajęli się tworzeniem bloga byli ochotnikami. Niestety, uczniów, którzy zgłosili się nie uczyłam na co dzień – i myślę, że więcej nie zgodziłabym się, żeby tak pracować.

Pierwszy problem był z uruchomieniem bloga. Mimo wielokrotnego starania się, blog nie chciał funkcjonować. Bardzo chciałam dowiedzieć się co się dzieje, ale… uczniowie pierwsze dawali wymijające odpowiedzi, potem zaczęli mnie troszkę unikać. Chcieli dać sobie radę sami – w końcu to licealiści. Były emaile, smsy,… Próby „łapania” uczniów w szkole. Ogólnie atmosfera była bardzo męcząca dla wszystkich zaangażowanych w tworzenie bloga. Coś co widziałam jako możliwość przygody dla uczniów i dla mnie stało się… trudne do realizacji.

Po uruchomieniu bloga miałam nadzieję na lepszą współpracę. Niestety, zniechęcenie uczniów było zbyt duże. Każde spotkanie, rozmowa była „wymęczona”. Z monitorowania zrobił się ciężki, nieefektywny nadzór.

Jakie mam wnioski dla siebie i innych nauczycieli, którzy chcieliby podjąć takie działania z młodzieżą?

Praktycznie jeden, który w każdym projekcie do tej pory nie sprawiał mi problemu: zadbać o bardzo dobry kontakt interpersonalny z młodzieżą, z którą się pracuje. Dużym utrudnieniem było dla mnie to, że nie znałam tych uczniów poza pracą z projektem. Oni, nigdy nie pracując ze mną na lekcjach, nie znali mnie. Brak znajomości nie pozwolił na wypracowanie atmosfery zaufania – mogę przyjść i zapytać się. Do tej pory zastanawiam się jakie działania z mojej strony mogłyby bardziej ich zmotywować.

Autor: Agnieszka Litwa (UtiSurri)